NKUL 2024
Program torsdag 30. mai

Målgruppesymboler

B

= Grunnskole 1-7

U

= Grunnskole 5-10

V

= Videregående skole

S

= Skoleeier/-leder

B

= Grunnskole 1-7

U

= Grunnskole 5-10

V

= Videregående skole

S

= Skoleeier/-leder

Kapasitet

Sesjoner/verksted med begrenset kapasitet er angitt slik:

50

Tallet angir maks. antall deltakere.

Strømming til konferanseportalen

Sesjoner/verksted som filmes og strømmes til konferanseportalen er markert med en asterisk ved siden av romnummeret.

08:30 – 09:00 Registrering for nyankomne

09:00 – 10:00 Plenum 3

KI i skolen – Til nytte eller til ergelse?

Panelsamtale/debatt

Debattleder:
Arne Krokan
NTNU
Panel:
Morten Rosenkvist
Udir
Marte Blikstad-Balas
UiO
Sølve Kuraas Karlsen
Faktisk.no
Hans Kristian Strandli Vie
Charlottenlund vgs
Petter Lona
Elevorganiasasjonen
nn
FUG

Les mer om plenum 3

Hilsen fra NKULs hovedsponsor

Les mer om vår hovedsponsor: Scandec Systemer AS


Rom: R1 (med videooverføring R5 & R7)

10:00 – 10:30 Pause

10:30 – 11:00 Parallell: Sesjoner 3 / Verksted 1

MERK! Verkstedene (og Barnehageløypa minisymposium) varer i 90 minutter (10:30–12:00) og overlapper både sesjon 3 og 4. (Sesjonene varer i 30 minutter.)
S3A
10:30 – 11:00

Spillende vei til historiebevissthet

Malin Sandsmark
Nordahl Grieg VGS


S3B
10:30 – 11:00

Podkast: perfekt for elever som har muntlige utfordringer

Gitte Gjersdal
Henning Hansen
Oslo Voksenopplæring Nydalen


V1A
10:30 – 12:00

Språkmodeller i underveisvurdering og undervisning

Odin Nøsen
Randabergskolen


V1B
10:30 – 12:00

Kyborgerne kommer!

Karl Henrik Aanensen
Lørenskog vgs / NDLA 
Thomas Bedin
Malakoff vgs / NDLA


V1C
10:30 – 12:00

KodeKunst med blokk, tekst (JavaScript/Python) og KI-hjelp

Jon Haavie
Norsk Teknisk Museum
Ola Kleiven
Vitensenteret i Trondheim
Ole Andreas Nordhaug
Vitenparken Ås


V1D
10:30 – 12:00

StøDig bruk av læringsteknologi i lese-, skrive- og språkopplæringen

Anette Iversen Aarflot
Merethe Tulin
Elisabeth Hasselstrøm
Oslo kommune, Utdanningsetaten


V1E
10:30 – 12:00

Learning by Design – helhetlige læringsoppdrag

Haldor Hove
NDLA
Roger Rosmo
NDLA
Torbjørn Nordvik Helgesen
NDLA


V1F
10:30 – 12:00

Annonseres senere


KS



V1G
10:30 – 12:00

KI og utvikling av profesjonsfellesskapet

Lars Nordmo
Julie-Kathrine Skoglund
Utdanningsdirektoratet


B1
10:30 – 12:00

Barnehageløypa: Minisymposium

Barnehagens digitale praksis – hva og hvordan?
Heidi Sandø, Skrivesenteret, NTNU
Profesjonsfaglig digital kompetanse i barnehagen
Sekkouri, Kaltzakorta, Sennerud (HiØ)
Rundebord: Digital kompetanse i barnehagen
Marianne Hagelia, HiØ


SKV 3
10:30 – 12:00

NKUL skaperverksted

Vitensentrene, skaperlærere, selvstendige skaperveiledere & Skaperskolen

B
U
V
S


11:00 – 11:30 Pause (Sesjoner) / Verksted 1 forts.

11:30 – 12:00 Parallell: Sesjoner 4 / Verksted 1 forts.

MERK! Verkstedene varer i 90 minutter (10:30–12:00) og overlapper både sesjon 3 og 4. (Sesjonene varer i 30 minutter.)
S4A
11:30 – 12:00

Fra tegneserie til levende ord

Jone Nyborg
Vennesla vgs / NDLA
Anna Maria Holvik
Greveskogen vgs / NDLA


S4B
11:30 – 12:00

Spill i barneskolen som et tverrfaglig bindeledd

Marius Rustad
Damsgård skole


12:00 – 13:00 Lunsj

13:00 – 14:30 Parallell: Sesjoner 5 / Verksted 2

MERK! Verkstedene (og Barnehageløypa minisymposium) varer i 90 minutter (13:00–14:30) og overlapper både sesjon 5 og 6. (Sesjonene varer i 30 minutter.)

S5A
13:00 – 13:30

Hvordan lykkes med læringsteknologi?

Mari Eikre Brochmann
Henrik Høyberg Aure
Osloskolen
Kristina Simensen
Tåsen skole
Martin Haldorsen
Ris skole


S5B
13:00 – 13:30

Det multimodale klasserommet og XR teknologi

Marie Edin Solheim
Storhamar vgs


V2A
13:00 – 14:30

Pedagogisk intelligens – Kunstig intelligens i undervisning og skole

Magnus Nohr
Høgskolen i Østfold


V2B
13:00 – 14:30

KI for Lærere: Skreddersy ditt eget undervisningsmateriale på minutter!

Marianne Hagelia
Høgskolen i Østfold


V2C
13:00 – 14:30

Utforsk samisk verden i Minecraft Education

Line Reichelt Føreland
Universitetet i Agder / Universitetet i Lappland
Eirik Hodne
Universitetet i Agder og Karuss
Kari Midtsund Norbø
Universitetet i Agder og Vigvoll
Lemet Máhtte Eira Sara
Samisk Høgskole og Universitetet i Agder


V2D
13:00 – 14:30

Fra Gamingrom til klasserom

Aslak Skarderud
Petter Andreas Rabben
Daniel Strand Bjerke
Buvik skole


V2E
13:00 – 14:30

Språkmodeller i underveisvurdering og undervisning

Odin Nøsen
Randabergskolen


V2F
13:00 – 14:30

Lag din egen KI-styrte robot med micro:bit


V2G
13:00 – 14:30

Annonseres senere


Udir



B2
13:00 – 14:30

Barnehageløypa: Verksted

Rebusløpet: Fra koder til kamerater
Statped


B3
13:00 – 14:30

Barnehageløypa: Minisymposium

Robotlek og algorytmisk
A. Wara, A. Bruvold (Nord-Norsk vitensenter)
Estetisk uttrykk med en digital dimensjon
M. Torsetnes, I. M. Rypdal (Ilabekken barnehager)
Digitale uterom
S. Skagen, G. Valøen (Ilabekken barnehager)


SKV 4
13:00 – 14:30

NKUL skaperverksted

Vitensentrene, skaperlærere, selvstendige skaperveiledere & Skaperskolen

B
U
V
S


13:30 – 14:00 Pause (Sesjoner) / Verksted 2 forts.

14:00 – 14:30 Parallell: Sesjoner 6 / Verksted 1 forts.

MERK! Verkstedene varer i 90 minutter (13:00–14:30) og overlapper både sesjon 5 og 6. (Sesjonene varer i 30 minutter.)

S6A
14:00 – 14:30

Vurdering i chatbotens tid? Læreres erfaringer med store språkmodeller.

Stine Brynildsen
Marianne Hagelia
Høgskolen i Østfold


S6B
14:00 – 14:30

Transformasjon av læring gjennom kunstig intelligens i videregående skole

Britt Karin Rotmo
Innlandet Fylkeskommune
Kjetil Berglund
Karriere Innlandet
Kristian Jevanord Eng
Hamar katedralskole


14:30 – 15:00 Pause

15:00 – 15:30 Parallelle sesjoner 7

S7A
15:00 – 15:30

AR i Utdanning: Tips til økt engasjement og utforskende læring

Ingrid Skrede
Eirik Wahlstrøm
Ludenso


S7B
15:00 – 15:30

Korleis snu ein elefant

Ingvild Skogestad


S7C
15:00 – 15:30

Foredrag fra årets Gulleplevinner


Annonseres under konferansen


S7D
15:00 – 15:30

Inkluderende undervisning for alle- er det mulig?

Siv Bendiksen
Namsos kommune


S7E
15:00 – 15:30

Utvidet virkelighet som dybdelæring

Anders Kluge
Marlene Hasle
Silje Balsnes Haugan
Universitetet i Oslo


S7F
15:00 – 15:30

Fra teknologi til praksis?
Omvendt undervisning i yrkesfaglig opplæring

Stine Brynhildsen
Sonja Nygaard-Joki
Høgskolen i Østfold
Julia Moen Nordahl
David Aasen
Åssiden Videregående skole


S7G
15:00 – 15:30

Annonseres senere


KS


B4
15:00 – 15:30

Barnehageløypa: Hvordan Stavern kommune har jobbet med digital kompetanse


Stavern kommune


B5
15:00 – 15:30

Barnehageløypa:
Ai Ai, for et eventyr

Beate Gjestal
Runar Eikhaug
Kristin Aadland-Atkinson
Sigrun Lindaas Norhagen
NLA University College


SKV 5
15:00 – 15:30

NKUL skaperverksted

Vitensentrene, skaperlærere, selvstendige skaperveiledere & Skaperskolen

B
U
V
S


15:30 – 16:00 Pause

16:00 – 16:30 Utstillerseminar-parallell 2

16:30 Slutt ordinært program dag 2

18:00 Sosialt arrangement på Vitensenteret

Vi snur Vitensenteret på hodet – og lager byens mest nerdete utested